Nikdo nechce řešit problém vypadávání vlasů. Avšak pro mnohé z nás je to nevyhnutelná součást způsobená stárnutím, zdravotními obtížemi, hormonálními změnami, nedostatkem živin, nebo je to zkrátka dáno našimi geny. Vzhledem k různorodosti příčin vypadávání vlasů neexistuje univerzální zázračný produkt, který by dokázal zastavit řídnutí vlasů. Přesto se na trhu nachází mnoho značek šamponů, které lákají zoufalé jedince s tenčícími a zmenšujícími se vlasy, čekající na příležitost, aby se uchýlili k jejich úžasnému přípravku proti vypadávání vlasů a tvrdili, že jim vrátí jejich plné a lesklé vlasy.
Nechápejte to špatně, ne všechny vlasové produkty, které tvrdí, že vám poskytnou husté a lesklé vlasy, jsou podvodné, ale stále je musíte používat s určitou mírou pochybností (ne, nemyslíme to doslova). Nejlepším způsobem, jak se ujistit, že nebudete oklamáni některými značkami, je být informováni o tom, co funguje na vypadávání vlasů a co ne. A náhodou jste právě na správném místě, kde se dozvíte více o zdraví pokožky hlavy.
Co způsobuje vypadávání vlasů?
Než budeme schopni oddělit fakta od fikce, musíme se nejprve vrátit k základům a zjistit, co přesně způsobuje vypadávání vlasů. I když existuje mnoho základních důvodů pro vypadávání vlasů, které jsme zmínili výše, nejčastější je dihydrotestosteron (DHT) – mužský pohlavní hormon vyskytující se u mužů i žen (i když v nižším množství) – je viníkem mužské nebo ženské plešatosti. DHT cirkuluje krevním oběhem a váže se na receptory na vlasových folikulech pokožky hlavy, což způsobuje jejich oslabení a smršťování a ztěžuje udržení stávajících vlasů nebo podporu nového růstu, což vede k plešatosti.
Opravdu fungují šampony proti vypadávání vlasů?
Teď, když víme, že mužská a ženská plešatost je způsobena DHT, mělo by zřejmě smysl hledat jakékoli šampony proti vypadávání vlasů, které obsahují blokátory DHT, že? No, ne úplně. I když na policích vašeho místního lékárníka najdete nespočet různých směsí, které tvrdí, že zázračně vyléčí vaše neštěstí s vypadáváním vlasů, většina z nich nebyla podrobena klinickým testům, takže v nejlepším případě budou jen vlasy dočasně udržovat plnější a hustší. Je šokující, že pouze 2 metody jsou klinicky ověřené, že fungují – více o tom za chvíli.
Pokud jde o léčbu vypadávání vlasů, některé šampony mohou být účinné pouze v případě, že je tento stav způsoben poruchami pokožky hlavy, jako je lupénka nebo lupy. V takových případech by vaše řídnoucí vlasy mohly být důsledkem zánětu, který šampon pomůže omezit a předejít. Jiní tvrdí, že zvyšují průtok krve do pokožky hlavy, čímž ji pomáhají vyživovat základními živinami a proteiny, které stimulují růst vlasů. Kofeinové šampony jsou dalším zjevným vykupitelem, a přestože existuje mnoho neoficiálních důkazů o jeho výhodách, bohužel se nepodařilo prokázat jeho účinky v klinických testech.
Takže pokud jde o mužskou nebo ženskou vzorovou plešatost, řekněme, že z větší části byste také mohli vyhazovat dost peněz do kanálu. Ale proč šampony, které obsahují blokátory DHT, nevyléčí tento typ vypadávání vlasů? Věřím, že jste si tuto otázku již také položili. Podle odborníků je to proto, že produkt jednoduše nezůstává na pokožce hlavy dostatečně dlouho nebo koncentrace složek není dostatečná k tomu, aby působila na vlasové folikuly.
Vraťme se tedy k tomu, co skutečně funguje na stále ustupující vlasovou linii – ke svatému grálu péče proti řídnutí vlasů: minoxidilu. Jaká je ale věda za jeho úspěchem?
Minoxidil
Minoxidil, u kterého je klinicky prokázáno, že bojuje proti vypadávání nebo řídnutí vlasů u mužů i žen je lokální lék dodávaný v tekuté nebo pěnové formě a funguje tak, že zvyšuje průtok krve kolem scvrknutých vlasových folikulů a také prodlužuje jejich růstový cyklus, aby stimuloval nové, silnější vlasy. Minoxidil může zabránit dalšímu vypadávání vlasů a zvýšit růst vlasů. Při aplikaci přímo na pokožku hlavy dvakrát denně je topický minoxidil účinný při vypadávání vlasů mužského i ženského typu. Opětovný růst vlasů může trvat 8 až 12 měsíců a je patrný pouze u 30 až 40 % lidí. Nejčastějšími vedlejšími účinky jsou podráždění kůže, jako je svědění a vyrážka. Může dojít i ke zvýšenému růstu chloupků na obličeji.
Další novou účinnou látkou, u které studie prokázaly její účinnost je kyselina fosfatidová.
Kyselina fosfatidová
Kyselina fosfatidová je nová revoluční látka, získaná ze sójového lecitinu, která podporuje zdravý a rychlý vývoj pokožkových buněk (keratinocytů). Výrazně napomáhá tvorbě nových vlasových folikul a podporuje jejich růstovou fázi. Současně omezuje vypadávání vlasů. Kyselina fosfatidová má potenciál podporovat růst vlasů in vitro a in vivo a aktivuje mitogenem aktivovanou proteinkinázu/kinázu regulovanou extracelulárním signálem ve vlasových epiteliálních buňkách. Studie ukázaly, že je nová účinná látka kyselina fosfatidová s revolučním účinkem pro růst vlasů dvakrát účinnější než minoxidil a bez nežádoucích vedlejších účinků. Kyselina fosfatidová zvyšuje tvorbu keratinocytů (základů vlasových váčků) o 350%. (Takahashi & al, JID 2003).
Ztráta vlasů je něco, s čím je často těžké se smířit a mnoho lidí je ochotno riskovat vedlejší účinky, pokud to znamená, že jejich vlasům bude navrácena jejich bývalá sláva. Pokud si nejste jisti, jakou cestou se při obnově vlasů vydat, promluvte si se svým lékařem, který posoudí váš zdravotní stav a poradí vám nejlepší postup.
Mohu pro podporu růstu vlasů ještě něco udělat?
Je nám líto, že jsme praskli bublinu ohledně tvrzení většiny značek šamponů proti vypadávání vlasů. Ještě ale není vše ztraceno. Pokud jde o tyto méně účinné složky, je klíčové používat je jako doplněk k vašemu režimu proti vypadávání vlasů pro dosažení optimálních výsledků, které vám pomohou udělat z vlasů, které máte, vlasy silnější a zdravější. Zejména se zaměřte na přísady jako je keratin, biotin, zinek a niacin.
V neposlední řadě se vyhněte vystavování vlasů nadměrnému teplu. Ať už se jedná o horké sprchy nebo stylingové přístroje, vždy byste měli postupovat opatrně, protože mohou způsobit další poškození vašich již tak slabých vlasů. Zkuste dát vlasům proud studené nebo vlažné vody, než vyjdete ze sprchy, abyste uzavřeli kutikulu a pomohli jim vypadat hustší a lesklejší.